YouTube’dan yüzbinlerce dolarlık ‘podcast’ hamlesi!

youtube podcast

Spotify ve Apple’ın son yıllarda çok önem verdiği bir pazar var: podcast. Tam Türkçesi olmayan ancak basitçe sesli yayın olarak adlandırabileceğimiz podcast’ler aslında yıllardır hayatımızda. Ancak bu alana yapılan yatırımların bir sonucu olarak, günümüzde bir mikrofonu olan herkes podcast yayınlayabiliyor.

Spotify üç sene önce kullanıcıların podcast oluşturmalarına ve yayınlamalarına olanak sağlayan Anchor platformu satın aldı. CEO Daniel Ek, podcast pazarının hızla büyüdüğünü ve Spotify’da yüzde 20’den fazla müzik dışı içerik olacağını söylemişti. Şirket bu hedefleri doğrultusunda ilerlerken, YouTube’dan da önemli bir hamle geliyor.

YouTube, podcast işine dev bütçe ayırdı

Bloomberg’in aktardığı bilgiye göre Google, popüler podcast yayıncılarına, programlarının video versiyonlarını hazırlamaları ve YouTube’da yayınlamaları teklifinde bulundu. Bu kapsamda şirketin bireysel yayıncılara 50 bin dolar, podcast ağlarına ise 200 bin ile 300 bin dolara kadar ödeme yapacağı bilgisi paylaşıldı.

Bu gelişmenin, YouTube’un podcast pazarına girme konusundaki ilk hamlesi olmadığını belirtelim. 23 milyondan fazla abonesi bulunan Logan Paul’un yönettiği ‘Impaulsive’ başta olmak üzere halihazırda birçok podcast yayınına ev sahipliği yapan YouTube, şirkette 10 yıldır çeşitli pozisyonlarda görev alan Kai Chuk’u Ekim ayında podcast bölümünün başına getirmişti.

Tahmin edilebileceği üzere YouTube özünde bir video paylaşım platformu olduğundan, podcast yayınları sadece sesten ibaret değil. Google’ın 300 bin dolarlık hibe desteği ‘video podcast’ pazarına verdiği önemi gösteriyor. Üstelik sadece YouTube değil, Spotify da geçtiğimiz Ekim ayından itibaren video podcast’leri destekliyor.

YouTube, TikTok’a rakip olarak geliştirdiği kısa biçimli video özelliği Shorts için de benzer bir hamle yapmıştı. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok ülkede 18 yaş ve üzeri kanallara Shorts’ta içerik üretmeleri karşılığı 100 milyon dolara kadar para ödeme kararı almıştı.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.