Bir süre önce hayatımıza giren YouTube Premium, kullanıcılara alıştırdıkları video izleme deneyimini bazı artılarla birlikte sağlıyor. Ülkemizde de aktif olan servis aylık 16.99 gibi bir fiyat karşılığında reklamsız izleme, arka planda oynatma, video indirme ve YouTube Music gibi avantajlara sahip.

Her ne kadar servis oldukça avantajlı olsa da bazı sorunları da beraberinde getiriyor. Bunlardan en belirgin olanı ise sunduğu hizmetlerin her kullanıcıya uygun olmaması. Örneğin hali hazırda Spotify ya d Apple Music kullanıcısı olan bir kişi, alışkanlıklarını değiştirmek istemiyor. Buna rağmen YouTube Music için gereksiz bir para ödüyor. Sorunun farkında olan YouTube, Premium aboneliği için yeni bir çözüm getiriyor.

YouTube Premium Lite geliyor

GoogleYouTube Premium’un çevrimdışı indirmeler veya arka planda oynatma gibi özelliklere sahip olmayan bir versiyonu üzerinde çalışıyor. Reklamsız video kısmına odaklanan yeni paket, yüzde 40 daha daha uygun fiyatlı olacak ve YouTube Premium Lite olarak adlandırılacak. Avrupa‘daki bazı kullanıcılar için test aşamasında olan paket, birkaç kişinin fark etmesinin ardından ortaya çıktı.

YouTube Premium Lite

YouTube Premium Lite şu anda Belçika, DanimarkaFinlandiyaLüksemburgHollandaNorveç ve İsveç‘te test ediliyor. 1.99 Euro‘dan satılan paketin aksine, Lite versiyon 6.99 Euro‘dan başlıyor. Yüzde 40 indirimle karşımıza çıkan Lite, standart versiyonun özelliklerinin sadece yüzde 25‘ine sahip. Bu nedenle şimdiden bazı tartışmalara konu olmuş durumda.

Kısa süre içerisinde ülkemize de gelmesi beklenen YouTube Premium Lite, muhtemelen kullanıcıların gözdesi olacak. Google ülkemizde yerel fiyatlandırmalar uyguluyor. Bu nedenle 16.99 TL olan aboneliğin yanında Lite’ın ücreti ne kadar olacak şu an için belli değil. Ancak kısa süre içerisinde ortaya çıkacak gibi duruyor.

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Premium Lite aboneliği almayı tercih eder miydiniz. Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak