YouTube’dan çocuklara yönelik video yayınlayanlara uyarı!

Günümüzde ebeveynlerin sıkça ihtiyaç duyduğu platformlardan biri YouTube. Çocukların ilgisini çeken milyonlarca videoyu bünyesinde barındıran platform, çocuk videoları için ebeveynlerin bir numaralı tercihi konumunda. Eğer daha önce çocuklara yönelik videolara denk geldiyseniz bazı durumların sinir bozucu olduğunu fark etmiş olabilirsiniz.

YouTube bundan sonra düşük kaliteli olarak nitelendirdiği çocuk videolarına karşı yaptırım uygulayacağını duyurdu. Peki platformun düşük kaliteden kastı ne? Haberimizde açıkladık.

YouTube, düşük kaliteli videoları öne çıkarmayacak

Çocuklar, sosyal medya pazarlaması için tehlikeli bir kitle. Yetişkinlerin aksine çok kolay kandırılabiliyorlar ve bazı ticari çalışmaların farkında olmuyorlar. Çocuklara yönelik olarak hazırlanan videolarda son dönemde ticari amaçların ne kadar ön planda olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. YouTube, içerik üreticilerine bununla ilgili uyarı yapmak için bildirim gönderdi.

Gönderilen bildirimde yaptırıma maruz kalacak videolar tam olarak açıklanmasa da onlardan düşük kaliteli olarak bahsediliyor. YouTube’un bu tanımı muhtemelen teknik kalitenin yanı sıra içerik kalitesini de kapsıyor. Ayrıca çocuklara yönelik videolarda olumsuz örnek olabilecek davranışlar görmek de mümkün. Bu videoları çocuklar izlediği için doğru ile yanlış arasındaki farkı görmeleri pek mümkün olmuyor. Bu da çocukların gelişiminde bir iz olarak kalabilir.

YouTube Kids platformunda çocuklara yönelik videoların tamamı barınmakta. YouTube şu an çoğunlukla ticari amaçların ön plana çıkarılmasına değinse de ilerleyen haftalarda politika değişiklikleri yapılabilir. Ne gibi standartlarda değişimler olacağını merakla bekliyoruz.

Para kazanma sistemi değişiyor

Çocuklar için hazırlanan videolar rahatlıkla milyonlarca izlenmeye ulaşabilmekte. Kolayca milyonlarca ve hatta bazen milyarlarca izlenmelere ulaşabilen bu videolarda daha farklı bir para kazanma sistemi uygulanacak. YouTube şu an fazla detay paylaşmasa da içerik kalitesine göre ücret ödeneceğini söylüyor. Bu da içerik üreticilerinin kurallara daha fazla uyması gerektiği anlamına gelmekte.

Şu an gözdağı boyutunda yapılan uyarılar muhtemelen yavaş yavaş etki gösterecektir. Eğer bir içerik üreticisiyseniz ve çocuklara yönelik videolar oluşturuyorsanız YouTube’un topluluk kurallarına daha fazla özen göstermeniz gerekebilir.

Sizler YouTube Kids’te yayınlanan içeriklere güveniyor musunuz? Yorum bırakabilirsiniz.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.