Dünyanın en popüler video paylaşım platformu YouTube, yeni özellikler kazanmaya devam ediyor. Bir süredir TikTok ve Instagram ile daha iyi rekabet için Shorts adı verilen kısa videolara ağırlık veren şirket, son olarak içerik üretmeyi kolaylaştıran yeni bir özellik sundu.

YouTube videolarından Shorts oluşturulabilecek!

Şirket, sunduğu yeni özelliğiyle kullanıcılara videolardan bazı kesitleri alarak, ” YouTube Shorts” bölümünde paylaşma imkanı veriyor. Daha önce YouTube’un bu özelliği sızdırılmıştı, ama şimdi yeni güncellemeyle birlikte kullanıcılara sunuldu.

Youtube Shorts, TikTok

Yeni özelliği nasıl kullanabiliriz ?

YouTube’a gelen bu yeni özelliği kullanıcıların kullanabilmesi için öncelikle videonun bu yapacağı işleme uygun olup olmadığını kontrol etmesi gerekiyor. Şirket, videoların Shorts olarak kullanılıp kullanılamayacağını içerik üreticisinin iznine bıraktığından dolayı, eğer içerik onaylıysa videonun alt kısmında “oluştur” butonu Shorts logosu ile birlikte görülmektedir.

Bu butona tıklandıktan sonra kullanıcılara firma üç seçenek sunuluyor. İlk seçenekte kullanıcılara videonun sadece sesini kullanmasına izin verirken ikinci seçenekte videodan belirli bir bölüm kesmenize izin veriyor. Üçüncü seçenek ise “green screen” yani “yeşil ekran” olarak sunuluyor, ve bu özellikle birlikte kullanıcı seçtiği videoyu arka planına alabilirken ön tarafa kendi videosunu ekleyebiliyor.

Kullanıcılar Shorts’un yeni özelliği neden TikTok’a benzetti ?

YouTube Shorts, video üreticilerine 60 saniyelik videolar oluşturma imkanı sağlayan bir özelliktir. Fakat, bu özelliği önce TikTok uygulaması tanıttı. Bunun üzerine YouTube’un Shorts hamlesi kullanıcılara TikTok’u anımsattı. Ama aslında Shorts’un amacı içerik üreticilerinin kendi videolarını belirli bir sürede tanıtabilmeleriydi.

Youtube Shorts, Tiktok

Youtube Shorts ve TikTok’un farkı nedir?

Günümüzde pek çok kişi tarafından iki medya platformu da aktif olarak kullanılıyor. Genellikle, pek çok insan Shorts videolarını TikTok’a benzetiyor, çünkü şirket Shorts’un süre limitini Çinli rakibinde olduğu gibi 60 saniye olarak belirledi ve kullanıclar en fazla 1 dakika kadar video kaydedip paylaşma hakkına sahip. TikTok video süresini 10 dakikaya çıkartmayı hedeflerken, Youtube, bu hamlesi ile birlikte TikTok ile rekabet ediyor. En büyük fark ise YouTube’un bu özelliği tanıtım için kullanıma sunmasıdır.

Hangi telefonlar güncelleme alacak?

YouTube uygulamasının kullanılabilmesi için Android tarafında telefonunuzun sürümü en az Android 4.4 olmalıdır, Apple için ise cihazınızın sürümü minimum IOS13 olmak durumundadır, aksi takdirde firma daha alt sürümde olan cihazlara güncelleme desteğini kestiğinden dolayı bu yeni özelliği kullanamayabilirsiniz.

Kaynak