Dünya çapındaki en büyük video platformu ve dünyanın en çok ziyaret edilen 2. ağı YouTube, Hizmet Şartları’nı güncelledi. Güncellenen şartlara göre YouTube artık iş ortağı olmayan kanallardaki videolarda da reklam gösterimi gerçekleştirecek.

Hizmet Şartları’ndaki güncelleme kullanıcılara mail yoluyla duyuruldu. Karar, Amerika Birleşik Devletleri dışındaki kullanıcıları ilgilendiriyor. Mail yolu ile gönderilen yeni şartlarda kişisel verilerin toplanması ve vergilendirme ile ilgili maddeler de dikkat çekiyor.

YouTube Hizmet Şartları’nda yapılan değişiklikler

YouTube tarafından yapılan değişikliğe göre yeni şartların detayları şöyle:

  • Yüz tanımayla ilgili kısıtlamalar: Hizmet Şartları’nda, kişileri tanımlayabilecek bilgilerin izin almaksızın toplanamayacağı zaten belirtilmektedir. Yüz tanımayla ilgili kısıtlamalar önceden de hizmet şartlarında yer alıyordu. Bununla birlikte yeni şartlar bu kısıtlamaları çok açık biçimde ortaya koyuyor.
  • YouTube’un para kazanma hakkı: YouTube, platformdaki tüm içeriklerden para kazanma hakkına sahiptir ve YouTube İş Ortağı Programı’nda yer almayan kanalların videolarında reklam gösterilebilir.
  • İmtiyaz hakkı ödemeleri ve vergi stopajı: Gelir ödemesi alma hakkına sahip olan içerik üreticiler için bu tür ödemeler, ABD vergi düzenlemeleri kapsamında imtiyaz hakkı olarak kabul edilecek ve yasaların gerektirdiği durumlarda Google vergi kesintisi yapacaktır.

Yeni Kullanım Şartları, ABD dışında yaşayan kullanıcılar için 1 Haziran 2021 tarihinde yürürlüğe girecek. Bu tarihten sonra YouTube’u kullanmaya devam edenler otomatik olarak şartları kabul etmiş sayılacak. Aynı durum YouTube Kids için de geçerli olacak.

YouTube’un bu kararını siz nasıl değerlendiriyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlardan kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak