Google’ın Spotify ve TİDAL gibi dijital müzik platformlarına rakip olarak geliştirdiği YouTube Music uygulama içi dolaşımı kolaylaştıracak bir özellik geliştirmeye başladı. Sınırlı sayıda kullanıcının erişimine açılan özellik aranılan içeriklerin bulunmasını kolaylaştıracak. Üyeler kaydettikleri şarkılara ve sanatçılara tek bir yerden erişebilecekler.

Platformun kütüphanesindeki müzikler normalde Oynatma Listeleri, Albümler, Şarkılar ve Sanatçılar olmak üzere dört farklı seçeneğe göre filtreleniyordu. Ancak bu durum, aranılan içeriğin bulunmasını zorlaştırdığı yönünde geri dönüşler almıştı.

YouTube Music ile Kitaplık bölümüne ulaşmak kolaylaştı

YouTube Music arama sonuçlarında artık Kitaplık kısmındaki içerikleri gösterecek. Örneğin sevdiğiniz bir sanatçının albümünü veya oynatma listesini kaydettiniz, arattığınız bir şarkı kütüphanede varsa direkt olarak ona erişebileceksiniz. Hatta YouTube sadece Kitaplık bölümündeki müzikler arasında arama yapmanıza bile izin verecek. Filtre yüklenen şarkıları, albümleri, sanatçıları kapsamayacak.

YouTube Music’in yeni özelliğini deneme şansı yakalayan bir Reddit kullanıcısı deneyimlerini aktardı. Dezavantaj olarak mobil cihazlarda çevrimdışı arama yapılamadığı belirtildi. Kullanıcı sonuçlar listesinden bir albüme tıkladığında, ona ait ne kadar şarkı kitaplıkta kayıtlı olursa olsun albümün tamamının açılacağı aktarıldı. Ek olarak yalnızca yüklenen müziklerle vakit geçiren kullanıcıların kendi çalma listelerini arayamayacakları ifade edildi.

Öte yandan üyelerin bizzat sahibi olmadığı çalma listelerinin hariç tutulacağı bilgisi paylaşıldı. Yani eğer YouTube Music tarafından oluşturulan ve başka kişilere ait oynatma listelerini kaydettiyseniz bunlar arama sonuçlarında gözükmeyecek. Manuel olarak bulmanız gerekecek.