Yaklaşık altı yıl önce yayınlanan ve uzun bir süre Türkiye pazarına giriş yapmayan YouTube Music, kullanıcılara başarılı bir şekilde müzik sunmayı amaçlıyor. Platformda yayınlanan ve müzik kategorisine yerleşen videoları uygulamada toplayan YouTube, ücretli abonelik servisini uzun süre önce başlatmıştı. Ancak bugün ortaya çıkan bir haber kafaları karıştırdı.

Reklamsız bir şekilde arka planda müzik dinlemenizi sağlayan YouTube Music, çevrimdışı özelliğine de sahip. Bu da istediğiniz şarkıları indirebilmeniz anlamına geliyor. Temel olarak SpotifyApple Music ve Deezer’a rakip olan platform, artık arka planda müzik dinlemenize olanak sağlayacak. Lakin sadece belli başlı kullanıcılara.

YouTube Music, Kanada’da kısmen ücretsiz oluyor

YouTube’un da sahibi olan Google, bugün sabah saatlerinde kendi blogunda bir paylaşım yaptı. Yıllardır sayısız insanın istediği arka planda oynatma özelliğini birkaç yıl önce ücretli bir şekilde yayınlayan şirket, Kanada’daki YouTube Music kullanıcılarının ücretsiz olarak fonksiyona erişebileceğini açıkladı.

İlk etapta yalnızca arka planda oynatmayı kapsayan bu girişimin hangi ülkelere sunulacağı belirsizliğini koruyor. Bunun dışında uygulama kullanıcının zevklerine göre istasyonlar yaratıyor. Platformdaki reklamların kaldırılması hala abonelik sistemine dayanıyor. Yani Kanada’daki arka planda oynatma özelliğinde şarkılardan sonra reklam görebilmek mümkün.

YouTube Music’e abone olmayan kullanıcılar reklam duymanın dışında çok önemli bir özellikten de mahrum kalacak. Ücret ödemeyen kişiler müzik indirme ve çevrimdışı dinleme fonksiyonunu kullanamayacak. Türkiye’de farklı abonelik çeşitleri bulunan YouTube Music, öğrenciler için 6.99 TL’lik fiyat etiketine sahip.

Standart abonelik için 13.99 TLAile paketi için ise 20.99 TL gibi bir fiyat ödemek gerekiyor. Ayrıca ‘Aile‘ paketinde 5 kişi farklı profillerden müzik dinleyebiliyor.

Kaynak