YouTube, asılsız bilgi içeren videoları azaltmak için önlemler alıyor

YouTube

Her türden içeriği bünyesinde barındıran .YouTube, bilgi vermeye yönelik videolar yapan içerik üreticilere de sahip. İnternetin her alanında olduğu gibi YouTube da her zaman güvenilir bir bilgi kaynağı değil. Bazı içerik üreticiler, yüksek tıklanmalara ulaşmak için yanlış ya da asılsız bilgi içeren videolar da yayınlıyor. YouTube ise, bu asılsız bilgi içeren videoların önüne geçmek için uğraşıyor. İşte şirketin açıklamaları ve aldıkları önlemler…

YouTube, videolardaki yanlış bilgilerin önüne geçmek istiyor

YouTube bugün konu hakkında bir açıklama yaptı. Şirket, yanlış bilgilendirmeyle mücadele etmek için üstlendiği birkaç yeni çabadan bahsetti. YouTube’un baş ürün sorumlusu Neal Mohan, paylaştığı bir blog yazısında şirketin amacını ‘yanlış bilgiyi viral hale gelmeden durdurmak, platformlar arası yanlış bilgi paylaşımını sınırlamak ve İngilizce dışındaki dillerde yanlış bilgileri daha iyi ele almak’ olarak özetledi.

YouTube’un diğer platformlar arası paylaşıma odaklanması, şirketin mevcut yanlış bilgilendirme yönergeleri kapsamına dahil olan videoların görüntülenmesini sınırlayacak. YouTube, kullanıcılarına yaptığı öneri sisteminde uyguladığı düzenlemelerle bu türde videoların gösterimini belli bir seviyede azalttığını belirtti. Ancak diğer platformlarda yapılan paylaşımlar ve gömme linklerin hala sorun olduğunu da ekledi.

Mohan, alınacak önlemler arasında yanlış bilgi içeren videoların altındaki “Paylaş” düğmesini devre bırakmak ya da algoritmada zaten alt sıralarda yer alan bu videoların YouTube’dan erişimini tamamen kaldırmak olduğunu söyledi. Videonun yanlış bilgi içerebileceği uyarıları olan geçiş reklamları da alınacak önlemler arasında. Ayrıca bu videolar için yaş ve grafik kısıtlaması getirilmesi de düşünülüyor.

YouTube, dünya çapında yanlış bilgilendirmenin önüne geçmek için daha büyük, kültürel açıdan bilgili ekipler, sivil toplum kuruluşları ve yerel uzmanlarla işbirliği yapmayı planlıyor. Ayrıca, doğal afetler gibi yeni ortaya çıkan, hızlı gelişen ve yayılan konulardaki videolar için yeni etiketler eklemek de YouTube’un planları arasında.

YouTube, almayı planladığı bu önlemlerle, özellikle COVID-19 sürecinde ortaya çıkan ifade özgürlüğü ile güvenlik ve yanlış bilgileri bastırma arasında dengesizliği düzeltmek istiyor. Mohan, konu hakkında şu cümleleri kurdu:

Hassas ve tartışmalı konular hakkında tartışma ve eğitim için alan sağlarken, potansiyel olarak zararlı yanlış bilgilerin yayılmasını sınırlama konusunda denge kurmaya dikkat etmeliyiz.

Eleştirmenler ise, YouTube’un bu konu hakkında yeterince dikkatli ve hassas olmadığını söylüyor. Ocak ayında 80’den fazla teyit grubu, YouTube CEO’su Susan Wojcicki‘ye uygulama içinde yayılan yanlış bilgiler içeren videolar konusunda daha fazla önlem alınmasını gerektiğini söyleyen bir mektup gönderdi.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.