Yıllardır beklenen iPhone özelliğine Apple müdahalesi

Kısa bir süre önce iOS 14 ile iPhone arama kaydetme özelliği gündeme gelmişti. Aramaların kaydedilebilir olma ihtimali birçok kullanıcının güvenlik konusunda endişe duymasına sebep oldu. Alınan bilgilere göre Apple bu duruma müsaade etmeyebilir.

 

iOS 14 iPhone arama kaydetme özelliği ile gelmeyebilir

Telefon ve FaceTime aramaları için hazırlanan arama kaydetme özelliği yasal sorunlara sebep olabilir. Bazı kullanıcılar Apple’dan bu konu hakkında bir açıklama bekliyor. Apple, WWDC 2020 etkinliğinde tartışmalara yol açan bu husus hakkında bir açıklama yapabilir.

Daha önce bu özelliğe ilişkin sızdırılan bir görüntüde böyle bir uygulamanın sadece kullanıcının iznine bağlı olarak kullanılabileceği ortaya çıkmıştı. Ayrıca sorumluluğun kayıt işlemini kullanan kişiye ait olduğu bilgisi de bu görselde yer alıyordu.

iPhone arama kaydetme

Buna göre aramaları kaydeden bir kişi, aradığı kişileri kayıt işlemi hakkında bilgilendirmek zorunda. Ayrıyeten uyarı metninde şöyle bir mesaj da mevcut: “Ses kaydı özelliğinden yararlanan bu cihazın başka bir kişi tarafından kullanılmasına izin vermeyeceğinizi kabul ediyorsunuz.”

Bütün bu önlemlere rağmen yine de güvenlik konusunda endişelenen bazı kullanıcıları rahatlatan bir haber ortaya çıktı. Ortaya atılan iddialara göre bu özelliğin gerçek olduğu ancak kendisinin sadece Apple çalışanları tarafından kullanılabileceği ifade edildi.

iOS 14 iPhone arama kaydetme

Birçok kaynak bunun iOS 14’te karşılaşılabilecek olan potansiyel hataların düzeltilmesinde kullanılacağını düşünüyor. Buna ek olarak görüntüde yer alan uyarı metninin Apple çalışanları için hazırlandığı söylendi.

iPhone arama kaydetme özelliği için ortaya atılan iddialar bir süre daha gündemden düşmeyecek gibi duruyor. ABD’li teknoloji firmasından bu konu hakkında henüz bir açıklama gelmedi. Gözler 22 Haziran 2020 tarihinde düzenlenecek olan WWDC etkinliğine çevrildi.

Sizce iOS 14 ile iPhone ikilisi arama kaydetme özelliği ile birlikte gelecek mi?

 

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.