Dünyanın en popüler mesajlaşma uygulamalarından olan WhatsApp, kullanıcılarının uzun süredir beklediği bir özelliği daha devreye sokmaya hazırlanıyor. Yeni gelecek olan özellikle, kişi listenizde bulunmayan kullanıcıların son görülmenizi kolayca görmesinin önüne geçilmiş olacak.

Son görülme, varsayılan olarak kişilere açık olacak

Son olarak geçtiğimiz günlerde Son Görülme (Last Seen) özelliğini belirli kişilerden gizlemenizi sağlayan bir özelliği ve süreli mesajlardaki birkaç yeniliği test etmeye başlayan WhatsApp, şimdi de rehberinizde yer almayan kişilerin son görülmenizi takip etmesini daha zor hale getirmeye karar verdi.

whatsapp süreli mesajlar

Ünlü mesajlaşma uygulamasının beta sürümleriyle ilgili bilgileri paylaşan WABetaInfo, WhatsApp’ın yeni dönemde son görünme özelliğini varsayılan olarak ‘Kişilerim’ olarak seçeceğini açıkladı. Böylelikle eğer ayarlara girerek son görülmenizi kimlerin takip edeceğini seçmezseniz, bu varsayılan olarak sadece kişilerinize açık halde bulunacak. Buna karşın son görülmenizi herkese açmak isterseniz, bunun önüne -şimdilik- geçilmeyecek.

whatsapp güvenlik noel

WhatsApp’ın bu yenilik üzerinde çalışmasının başlı başına gerekçesinin, kişilerin WhatsApp kullanım alışkanlıklarını gözleyen üçüncü parti uygulamalar olduğu düşünülüyor. WhatsApp’a rakip firmaların da son görülme özelliğinin varsayılan olarak herkese açık olarak gelmesinden faydalandığı belirtiliyor.

Şu an için WhatsApp, kullanıcıların son görülmesini herkese açmasının önüne geçmiş değil. Buna karşın, gizlilik konusunda oldukça titiz adımlar atan uygulama, yakın dönemde son görülmenizi sadece kişilerinize açmanıza müsaade edebilir. Bu anlamda gelecek olan beta sürümlerde ne gibi yeniliklere gidileceğini takip etmek gerekecek.

Peki sizler WhatsApp’ın aldığı bu yeni karar hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce de yakın zamanda son görülme özelliği sadece kişilerinizle sınırlandırılabilir mi? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşmayı lütfen ihmal etmeyin.

Kaynak