Twitter Spaces kullanıma açıldı: Bir şartla!

Twitter, sesli sohbet özellikli iletişim uygulaması Clubhouse’a alternatif olarak geliştirdiği Spaces özelliğini kullanıma sundu. Kasım ayında beta süreciyle hayatımıza giren Twitter Spaces önceden sadece iPhone’larda vardı.

Mart’ta bu özelliği Android’e taşıyan sosyal medya ağı evvela sınırlı sayıda kullanıcının erişimine açmıştı. Spaces’i kullanmak isteyenlere iyi haberi veren Twitter artık kullanıcıların sesli sohbet odası oluşturmalarına müsaade ediyor. Ancak bu noktada sahip olmanız gereken çok önemli bir kriter var…

Twitter Spaces için en az 600 takipçi gerekiyor

Spaces’e ilk etapta bütün kullanıcıların erişemeyeceğini belirten Twitter, özelliğin minimum 600 takipçili hesaplarda aktif olduğunu açıkladı. Gerekçe olarak bu hesapların hitap ettiği kitlenin büyüklüğünü gösteren şirket, onların geniş bir dinleyici sayısına ulaşma potansiyelinin daha yüksek olduğunu belirtti.

 

Gelecekte bu limiti kaldıracaklarını belirten Twitter yetkilileri, böylelikle herkesin sesli sohbet odası başlatabileceğini söyledi. Spaces’ı geliştirmeye devam ettiklerini ifade eden yetkililer önümüzdeki dönemde gelecek yeni özellikleri de şöyle sıraladı:

Biletli odalar: Sohbet odasını başlatan kişi dilerse katılımı ücretli hale getirecek. Belirleyeceği fiyat üzerinden sanal bilet satılmasına izin veren Spaces, katılımcı ile yayıncı arasında daha özel bir bağ oluşmasını sağlayacak.

Ortak kullanım: Oda sahibi, başlık ve açıklama bölümlerini düzenlemesi için iki kişiyi görevlendirebilecek. Aslında bir nevi oluşturduğunuz odaya editör atamış gibi olacaksınız. Siz konuşmaya devam ederken onlar odanın diğer işleriyle uğraşacaklar.

Zamanlama: Oda için önceden hatırlatıcı oluşturulabilecek. Bu sayede izleyici yayın başlamadan bildirim alacak.

Sohbet odası nasıl açılır?

Eğer 600’den fazla takipçiniz varsa hesabınızda Spaces özelliğinin aktifleşmesi gerekiyor. Kullanmak için şu aşamaları takip edebilirsiniz:

Adım 1: Twitter’ı açın. Sağ alt köşedeki Oluştur (+) düğmesine dokunun ve Spaces’ı seçin.

Adım 2: Oluşturacağınız sesli sohbet oturumu için isim belirleyin. Ardından “Sohbet odanı başlat” butonuna tıklayın.

Adım 3: Bir sonraki aşamada, başlatacağınız odayla alakalı birkaç cümlelik açıklama yazın.

twitter spaces

Spaces, Twitter’ın mobil uygulamalarında.

Takipçilerinizi oluşturduğunuz odaya davet etmek için “Paylaş” düğmesine dokunmanız gerekiyor. Akabinde Twitter, odanıza özel bir bağlantı üretiyor. Bu bağlantıyı da davet etmek istediğiniz kişiye göndermeniz yeterli oluyor.

Kaynak

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.