Türkiye’de mobil kullanım oranları! 5G açıklaması!

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından hazırlanan “Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü 2020 Yılı İlk Üç Aylık Pazar Verileri Raporu” ülkemizdeki mobil ve yüksek hızlı internet kullanımından, numara taşınma sayılarına kadar birçok detayı gözler önüne serdi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu bu rapor hakkında bazı değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’de mobil kullanım oranları hızla artıyor!

Mobil yaygınlık oranının yüzde 98.4 olduğu ülkemizde, 2020 yılının ilk çeyreği itibariyle mobil abone sayısı 81.8 milyona ulaştı. 488 dakika olan aylık mobil kullanım süresi ortalaması ile Türkiye’nin önceki dönemde olduğu gibi Avrupa’da ilk sırada olduğu açıklandı.

Ülkemizdeki fiber altyapının yüzde 10,2 artışla 400 bin kilometreye ulaştığını ve dünyada 4,5G’den 5G’ye geçen ilk ülkelerden birinin de Türkiye olacağını dile getiren Karaismailoğlu, “5G’nin olmazsa olmazı da fiber altyapı. Bu nedenle ülkemizi fiber ağlarla baştanbaşa örmeye devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Numarasını taşıyanların sayısı arttı

Türkiye’deki 4.5G abone sayısının 75 milyon 372 bine ulaştığını belirten Bakan Karaismailoğlu, 3G ve 4.5G hizmetiyle birlikte mobil genişbant abone sayısının 62 milyon 852 bini geçtiğini belirtti. Mobil numara taşıma oranı bir önceki üç aylık döneme kıyasla yüzde 5,6 oranında artarak 3 milyon 609 bini gördü.

Tüm bunlara ek olarak internet abone sayısının bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 3,6 arttığını belirten Karaismailoğlu, en yüksek artışın yüzde 27,4’lük bir oranla ‘Eve Kadar Fiber’ abone sayısında yaşandığını vurguladı.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.