TikTok’un güvenlik açığı, iOS 14’le ortaya çıktı

  • Özelliği kaldırmak için yeni güncelleme ‌App Store’a gönderildi ve yeni güncellemenin indirilmesi ile TikTok’un artık panoya erişmediği doğrulanmış oldu.

Apple‘ın hafta başında tanıttığı iOS 14 işletim sistemi, kullanıcılara hangi uygulamanın hangi verilere erişebileceği konusunda daha fazla bilgi vermeye başlayacak. Bu da Apple’ın gizlilik önlemlerini ciddi anlamda artırmaya başladığı anlamına geliyor. Apple’ın iOS 14 aldığı güvenlik önlemleri sonucunda TikTok‘un kullanıcıların panolarını okuduğu ve yazıları izinsiz kopyaladığı ortaya çıktı.

TikTok'un güvenlik açığı, iOS 14'le ortaya çıktı

iOS 14 beta sürümü yayınlandıktan sonra paylaşılan bilgilere göre, TikTok kullanıcı panolarını sürekli okuyan uygulamalardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Bu da sadece iOS 14 betasını kullanan kullanıcıları rahatsız etmekle kalmadı, aynı zamanda TikTok’un kişisel verileri izinsiz kopyalaması konusunda endişe duyulmasına da neden oldu. ‌iOS 14‌ kullanmaya başlayan TikTok kullanıcıları, hızla TikTok’un birkaç saniyede bir panoya eriştiğini belirten uyarıları almaya başladı.

Sosyal medya platformu ise Apple’ın yeni işletim sistemine yakalandıktan sonra bu özelliği kapattığını açıkladı. Özelliği kaldırmak için yeni bir güncelleme ‌App Store’a gönderildi ve yeni güncellemenin indirilmesi ile TikTok’un artık panoya erişmediği doğrulanmış oldu. TikTok, özelliğin Android cihazlardan kaldırılıp kaldırılmayacağını veya pano verilerinin kullanıcı cihazlarına kaydedilip kaydedilmeyeceğine dair herhangi bir paylaşım yapmadı.

Telegraph’ın haberine göre, iOS panosunu sürekli kontrol eden AccuWeather, Overstock, AliExpress, Call of Duty Mobile, Patreon ve Google Haberler gibi başka uygulamalar da var. Her uygulamanın, kullanıcıların diğer uygulamalardan kopyaladıklarını okumasının kesin nedeni bilinmese de TikTok’un kararı, Apple’ın gizlilik konusunda doğru yolda olduğunu kanıtlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.