Kısa video paylaşım platformu TikTok, ilk olarak Ağustos 2021’de paylaşılan TikTok Stories (Hikayeler) özelliğini nihayet daha fazla bölgeye dağıtmaya hazır olduğuu söyledi. Instagram, WhatsApp ve Snapchat benzeri bir deneyim sunan TikTok Hikayeler Türkiye’ye gelecek mi?

TikTok Hikayeler nedir, nasıl kullanılır?

TikTokInstagram ile rekabeti kızıştırmak adına geçtiğimiz yaz duyurduğu Hikayeler özelliğini daha fazla kullanıcı üzerinde test etmeye başladı. Kısa video platformu, ABD ve İngiltere’deki bazı kullanıcılarına Hikaye paylaşma yeteneği verdiğini açıkladı.

The Verge tarafından belirtildiği üzere TikTok Hikayeler; SnapchatInstagram ve WhatsApp’taki hikayeler ile benzer şekilde çalışıyor. Kullanıcılar, TikTok Stories kısmına fotoğraf/video yükleyebilir ve bu paylaşımlarını yazı, efekt, filtre ve şarkı ile destekleyebilir.

Yeni özellik ile uygulamadaki klasik gönderi arasındaki en büyük fark, tahmin edebileceğiniz üzere Hikayeler’in yalnızca 24 saat geçerliliği olması. Ayrıca Hikayeler, doğrudan profilde veya ana sayfada görünmeyecek, Hikaye’yi kullanıcının profil fotoğrafına dokunarak görüntülemek mümkün.

TikTok sözcüsü, her geçen gün büyüyen TikTok topluluğuna daha fazla video paylaşma fırsatı sunmak istediklerini söyledi. Platform, özelliğin sadece ABD ve Birleşik Krallık’ta test edileceğini belirtti, yani TikTok Hikayeler Türkiye’de kullanılamayacak. Sözcünün açıklamaları şu şekildeydi:

“Kullanıcılarımızın yaratıcı fikirlerini, TikTok topluluğu için hayata geçirmelerine daha fazla imkan tanıyan Hikayeler’in pilot testini genişletiyoruz.”

Sosyal medya platformlarının Hikaye trendi, Snapchat duyurulduğundan bu yana popüler hale geldi. Instagram, Facebook ve hatta LinkedIn gibi ağlar hikayeler özelliği sunarak Snapchat’in izinden gitti. TikTok ise bu özellik için acele etmek istemiyor gibi görünüyor ve hala test aşamasında olan özelliğini bölge bölge dağıtıyor. Uygulama, özellik için resmi çıkış tarihini henüz açıklamadı.

Kaynak