TikTok rakibi: YouTube Shorts kullanıma sunuldu

TikTok’un kısa süre içerisinde elde ettiği başarı, diğer sosyal medya şirketlerinin de ilgisini çekti. Google ve Facebook gibi şirketler, TikTok’a rakip olabilmek için çalışmalara başladı. İlk olarak bir süre önce Instagram için Reels özelliğini kullanıma sunan Facebook, bu alanda ilk adımı atan şirket oldu. Şimdi de Google, bir süre önce duyurduğu bir özelliği kullanıcılarına sundu. Kısa süre öncesine kadar beta aşamasında olan YouTube Shorts, kullanıcıların beğenisine sunuldu.

YouTube Shorts özelliği ile TikTok’a yeni rakip

TikTok’un artan popülerliğini farkında olan Google, bu durumun önüne geçmek istedi. Bunun için en büyük silahı YouTube’u kullanan şirket, uygulamanın mobil versiyonuna yeni bir özellik ekledi. Youtube Shorts olarak adlandırılan bu özellik, kullanıcıların yarattıkları içerikleri YouTube içinde yayınlamasına izin veriyor. Mobil odaklı olan Shorts, videoları dikey bir akışta gösteriyor. Şimdilik ABD’de kullanıma sunulan Shorts’un, kısa süre içerisinde global anlamda kullanıma sunulması beklenmekte.

Youtube shorts

Shorts videoları, beta sürecinde 3.5 milyar izlenme alarak oldukça başarılı oldu. Asıl merak edilen kısım ise tam sürümün neler getireceği. Aktif kullanıcı sayısı oldukça yüksek olan YouTube, Shorts özelliği ile TikTok’un en büyük rakibi olacak.

Oldukça hızlı büyüyen TikTok, kısa süre önce 1 milyar kullanıcıya ulaştı. Özellikle uygulamanın 2014 yılında piyasaya sürüldüğünü düşünürsek, YouTube’ın işi oldukça zor diyebiliriz. İlk olarak Musical.ly olarak hayatımıza giren uygulama, daha sonra bugün bildiğimiz TikTok ismini aldı.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.