Eğer Snapchat ile erken tanışanlardansanız şu an Instagram ile bilinen ‘Hikayeler’ özelliğinin Snapchat ile karşımıza çıktığını bilirsiniz. Yıllar boyunca Instagram’ın Snapchat’ten özellik çaldığı tartışmaları sürdü. Şimdi ise Snapchat, Instagram ile tanıdığımız bir özelliği kendi cephesine getirecek. Snapchat ile Sony Music arasında kurulan ortaklığa göre yeni bir Instagram benzeri özellikle karşı karşıyayız.

Snapchat Music ile AR filtrelere müzik eklenebilecek

Dünyanın en büyük plak şirketlerinden biri olan Sony Music ve Snapchat arasında ortaklı kurulduğu açıklandı. Snapchat bu gelişmeyi blog yazısında duyurdu ve bu ortaklık sayesinde Snapchat’teki filtrelere müzik eklenebileceği açıklandı. Snapchat kullanıcıları, paylaştıkları filtreli videolara müzik eklemek konusunda çaba harcıyordu. Platformun yeni özelliğiyle birlikte Instagram’da olduğu gibi müzik eklemek çok daha kolay bir hal alacak.

 

snapchat music

 

Üstelik yeni özellik Sony Music ortaklığıyla gerçekleştiği için müzik içeren hikayelerinizi yayınlarken telif sorunu yaşamayacaksınız. Sanatçıların telif ücreti için muhatap Sony ve Snapchat olacak. ‘Sound Lenses‘ olarak adlandırılan bu özelliğin Türkçe karşılığını şu an bilmesek de işimize yarayacağı kesin.

Bizim ‘Sesli Lensler‘ olarak çevirdiğimiz özelliğin tam olarak ne zaman çıkacağı bilgisi paylaşılmasa da yakında geleceği açıklandı. Hakkında henüz fazla detaya sahip olmasak da bu özelliğin kullanıcıları daha fazla AR filtre kullanmaya iteceği kesin. Sony Music’in entegrasyonu sayesinde filtrelere istediğiniz müziği birkaç tıkla dahil etmeniz mümkün olacak.

Snapchat’in yeni rakibi TikTok

TikTok’un devrinden önce Snapchat ve Instagram rekabet içerisinde olsa da bir noktadan sonra Snapchat güçsüz kaldı. Zira Instagram’da sunulan içerikler daha fazla ve daha çeşitliydi. Ancak şu sıralar TikTok’un epey popüler hale gelmesinin sonucunda Snapchat kendine yeni bir rakip edinmiş gibi görünüyor.

 

snapchat music

 

Sosyal medya kullanıcıları son yıllarda içeriklerine müzik eklemeyi tercih ediyor. Yaptıkları paylaşımlar son derece basit olsa dahi son zamanlarda hemen hemen her içerikte müzik duyabiliyoruz. TikTok’un geliştirdiği bu akım yavaş yavaş diğer sosyal medya platformlarında da etki gösteriyor. Snapchat’in de bir plak şirketi ile anlaşarak kullanıcılarına müzik ekleme şansı tanıması büyük bir gelişme.