‘Reels’ rekabeti kızışıyor! Facebook’tan yeni adım

‘Kısa biçimli’ (Reels) video platformları arasındaki rekabet her geçen gün yeni bir boyut kazanıyor. Sosyal medya devi Facebook, geçtiğimiz Ağustos ayında, rakibi TikTok’a karşı Instagram Reels özelliğini kullanıma sundu. Şirket, bu özelliğin kapsamını genişletmek için yeni bir adım daha attı. Instagram Reels’i Facebook uygulamasıyla entegre etti. Yetkililer, Hindistan’da kullanıma açılan bu yeniliğin diğer ülkelere ne zaman geleceği konusunda açıklama yapmadı.

Instagram Reels ile Facebook birleşti

Facebook, Instagram kullanıcılarına bildirim göndererek yeni özelliği duyurdu. Söz konusu özelliği aktif etmek isteyip istemediklerini sordu. Aktif etmeyi kabul eden kullanıcıların paylaştığı Reels videoları artık Facebook Haber Kaynağı’nda ve Facebook Watch bölümünde gözükecek. Videolarda kullanıcıların Instagram adları da yer alacak. Ayrıca Facebook, kullanıcılara kendi ilgi alanlarına göre Reels önerileri yapacak.

facebook instagram reels

Facebook yeni özelliğini Hindistan’daki belirli internet fenomenleriyle denemeye başladı. Şu an için sadece belirli kişiler Instagram Reels videolarını Facebook’ta paylaşabiliyorlar. Aynı zamanda doğrudan Facebook üzerinden Reels videosu da oluşturabiliyorlar.

Yeni özelliğin nasıl çalıştığını görmek istiyorsanız, Facebook’ta şu kişileri takip edebilirsiniz: Pooja Dhingra, Ashish Chanchlani, Masterchef Pankaj Bhadouria, Awez Darbar, Bong Guy, Suresh Raina, Sanjeev Kapoor, Harbhajan Singh

TikTok, ülkede uzun süredir yasaklı

Çin her ne kadar ABD ile krizle ön plana çıksa da sorun yaşadığı bir başka ülke daha var: Hindistan. İki ülke arasındaki kriz, geçtiğimiz Haziran ayında internet ortamına yansımıştı. Hindistan hükümeti yaptığı duyuruda, Hintli kullanıcıların güvenlik haklarını korumak maksadıyla TikTok’u yasaklama kararı aldığını açıklamıştı.

Ülkede TikTok rakibi onlarca yerli uygulama olsa da, Facebook bünyesinde faaliyet gösteren Instagram Reels öne çıkıyor. Platformun yaptığı entegrasyon ise Hindistan’daki pazar payını güçlendirecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.