Messenger yenilikleri ile WhatsApp’ı aratmayacak

Facebook Messenger yenilikleri sayesinde daha işlevsel hale geliyor. Uzun zamandır kullanımda olan uygulama, kullanıcıların SMS gönderip almasını da sağlıyordu. Facebook Messenger özellikleri geliştirilerek daha çok kişiye hitap eder hale getirilecek.

Facebook Messenger iOS ve Android cihazlarda 2 milyardan fazla indirme sayısına sahip. Bu nedenle firma uygulamanın daha çok kullanılması için yeni özellikleri getiriyor. Facebook, Messenger ile birlikte WhatsApp ve Instagram’ın sahibi olarak biliniyor.

Facebook Messenger yenilikleri sevindirecek

Facebook, Messenger için getirilen özellikler için bir açıklama yaptı. Açıklamaya göre uygulama artık daha kullanışlı hale geldi. Halihazırda Facebook üzerinden insanları ve kuruluşları birbirine bağlayan firma, SMS özelliğini de dileyen kullanıcılara sunuyor. SMS’ler sadece uygulama üzerinden görüntüleniyor. İnternet sitesine taşınmıyor.messenger yenilikleri

Messenger halihazırda sesli ve görüntülü arama, GIF gönderme, konum paylaşma vb. özelliklere sahip. Facebook, her yeni özellik eklemesinde uygulamanın daha da karmaşık hale geldiğini söyleyerek, yenilik yapmanın gerektiğini belirtti. Bu nedenle de uygulamanın yazılımında sadeleştirme ve arayüzde iyileştirmeler yapıldı.

Mesajlaşma uygulamaları üzerinde araştırma yapan firma, kullanıcıların en çok hıza dikkat ettiğini belirledi. Uygulamanın açılışı sırasında hızlı olmak, yavaş kalmamak kullanıcıların tercihinde rol aldığı ortaya çıktı.

facebook messenger yenilikleri

“LiteSpeed” ismi verilen projeyle uygulamayı daha hızlı ve sade hale getiren Facebook, iOS cihazlar başta olmak üzere yenilenmiş uygulamanın kullanıma alınacağını belirtti. İlerleyen günlerde uygulama desteklenen her iOS cihazla buluşacak.

Yeni Facebook Messenger özellikleri

Firma uygulamanın yeni özelliklerini 3 başlıkta anlattı. Bunların ilki “Daha hızlı” oldu. Uygulama artık daha hızlı çalışacak ve WhatsApp gibi akıcı bir kullanım sağlayacak. Facebook, uygulamanın gün içinde birçok kez açılacağını öngörerek bu konuya daha fazla önem verdi.

İkinci öne çıkan özellikse “Daha küçük” oldu. Facebook, uygulamanın yazılım kısmında yaptığı düzenlemelerle uygulamanın boyutunu küçülttü. Böylelikle uygulama daha az yer kaplıyor ve özellikleri kararlı çalışabiliyor. Boyut küçük olduğunda da uygulamaya küçük boyutlu güncellemeler getiriliyor.

messenger yenilikleri

Üçüncü ve son özellik ise “Daha basit” oldu. Firma bu konuya da özel ilgi gösterdi. Çünkü daha önceden uygulamanın sahip olduğu karmaşık tasarım ve özelliklerin birbiri içinde olması, kullanımı engelliyordu. Özellikleri iyi bir şekilde uygulama içinde konumlandırdığını belirten Facebook, mühendislerin de daha sade çalışma yürütebileceğini belirtti.

Açıklamanın sonunda 1 milyardan fazla iOS cihazda Messenger kurulu olduğu ve değişiklik yapmanın kolay olmadığı belirtildi. Uygulamanın arka tarafında bulunan kodların da yüzde 84 oranında azaltılarak, 1.7 milyon satırdan 360.000 satıra düşürüldüğü açıklandı. Daha az sayıdaki kod satırının uygulamayı rahatlatacağını belirten Facebook, kullanıcıların gizliliğinin de “LiteSpeed” ile sağlanacağı bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.