Instagram’dan canlı yayın yapmanın incelikleri

Sosyal medya platformlarının birçoğu kullanıcılarına canlı yayın yapma imkanı sağlıyor. Bu mecralar arasında Instagram da var. Yazımızda, Instagram canlı yayın nasıl yapılır ve ayarları nelerdir sorusunun cevabını vereceğiz.

Öte yandan canlı yayınların amaçlarına da kısaca değinelim. Genellikle influencer’ların kullandığı bu özellik, reklam çalışmaları için karşımıza çıkıyor. Ancak daha az takipçili hesaplar da arkadaşlarıyla iletişim kurmak için canlı yayın açabiliyor.

Instagram canlı yayın nasıl yapılır?

Canlı yayın için en pratik uygulamalardan biri Instagram’dır. 3 adımda bu özelliği kullanabilirsiniz. İlk olarak Instagram’ı açınız ve ana sayfadayken sağ üstte üç simge görecekseniz. İçerisinde artı işareti olan kare formundaki sembole dokununuz. Aşağıdaki görselde de işareti görebilirsiniz.

Instagram canlı yayın nasıl yapılır

İkinci adımda ise karşınıza gelen görüntüde, yana kaydırarak ‘canlı’ ekranına geçiniz. Bu işlemin de görselini aşağıya ekledik.

Instagram canlı yayın ekranına geldiğinizde sadece ‘kayıt’ butonuna dokunmanız gerekiyor. İnternet bağlantınızda bir sorun yoksa, bu üç işlemin ardından canlı yayına geçeceksiniz.

Instagram canlı yayın

Diğer yandan yayın sırasında sağ üst kısımdan izleyici sayısını, ekranın sol alt bölümünden de gelen yorumları görebilirsiniz.

Instagram canlı yayın ayarları

Canlı yayına pratik şekilde başlayabilmenin yanı sıra Instagram’da yayınıza renk katabilecek özellikler de yer alıyor. Bu kapsamda ‘yüz filtreleri’ kullanan çok sayıda kullanıcı var. Filtrelere de canlı yayın ekranındayken ulaşabilirsiniz. Aşağıdaki fotoğrafta bu özelliğe nerden ulaşabileceğinizi görebilirsiniz.

Instagram canlı yayın

Diğer yandan; açıklama eklemek, fotoğraf ve video paylaşmak ve misafir eklemek gibi işlemleri de canlı yayında yapabilirsiniz. Instagram’ın bu canlı yayın özelliklerine de ekranın alt kısmından erişebilirsiniz.

Canlı yayın sona erdiğinde videonun kaydını alabilirsiniz ya da IGTV’de paylaşabilirsiniz. Bu tercihler de yayını sonlandırma işlemi yaparken karşınıza çıkacaktır. Ayrıca bu işlemi de aşağıdaki fotoğrafta görebilirsiniz.

Instagram canlı yayın

Instagram Canlı Oda özelliği

1 Mart itibarıyla kullanıcıların karşısına çıkan Canlı Oda özelliği; en fazla 4 kişiyle canlı yayın açmayı sağlıyor. Bu özelliği kullanmak için izlemeniz gereken adımlar ise şu şekilde:

– Uygulamayı açtıktan sonra ekranı sola kaydırın

– Canlı kamera seçeneğine tıklayın ve bir başlık belirleyin

– Oda simgesine tıklayarak misafirlerinizi ekleyin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.