Sosyal medya platformlarında dolandırıcılar yeni yöntemler keşfetmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde, dolandırıcıların WhatsApp platformunda kızı olduğunu iddia ederek bir annenin parasını almaya çalıştığı ortaya çıkmıştı. Bu sefer ise kullanıcıların Instagram üzerinden DM yoluyla gönderilen bağlantıya tıklanması isteniyor.

Instagram tarafından gönderildiği düşündürülen mesajda, paylaşımlarda telif hakkı yapıldığı iddia ediliyor. Bu nedenle de gönderilen bağlantıya tıkladığınızda hesap ele geçirilmiş oluyor. Böylece dolandırıcıların yöntemlerine bir yenisi daha eklenmiş durumda.

Dolandırıcı, Instagram şifrenizi talep ediyor

ucsutun.com‘un haberine göre Instagram‘dan ‘From Copyright’ başlığıyla dolandırıcılık kapsamında bir mesaj gidiyor. Bu mesajda da “Hesabınızdaki bir gönderide telif hakkı ihlali tespit edildi. Telif ihlalinin yanlış olduğunu düşünüyorsanız, geri bildirim sağlamalısınız. Aksi takdirde hesabınız 24 saat içerisinde kapatılacaktır.” gibisinden bir uyarı yer alıyor.

instagram-da-yeni-bir-dolandiricilik-turu-cikti

Bu uyarıda yer alan bağlantıya tıkladığınızda sizi bir adrese yönlendiriyor. Karşınıza çıkan mesajda, “Formu dikkatlice doldurduktan sonra e-postanıza gelen yanıtı 0-12 saat içerisinde inceleyin.” gibisinden bir teşvik bulunuyor. Bunu gerçekleştirirken Instagram hesabınızın şifresini girmeniz istiyor. Bunu yaptığınız takdirde parola bilginiz karşıya iletilmiş oluyor.

Hesabınız üstteki yöntemi gerçekleştirmeniz dahilinde dolandırıcının eline geçiyor. Bu da hesabınızın kapatılmasına ya da istemediğiniz gönderilerin kişilerinize ulaşmasına sebebiyet verebilir. Bu yüzden bu konuda oldukça dikkatli davranmanız gerekiyor.

Sizler dolandırıcıların Instagram üzerindeki bu yeni yöntemi hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak