İki ‘dev’ daha Clubhouse rüzgarına kapıldı

Sosyal medya şirketlerinin ilgisi, aylık 8 milyon aktif kullanıcıya ulaşan Clubhouse uygulamasının üzerinde. Kullanıcılara, sesli sohbet odaları üzerinden iletişim kurmalarına imkan sağlayan platforma ilk rakip Twitter’dan geldi. Instagram ve TikTok da sesli odalar özelliği geliştiriyor. Facebook ve Telegram da Clubhouse rüzgarına kapıldı.

Clubhouse Facebook’u da etkiledi

Uygulama geliştiricisi Alessandro Paluzzi, tersine mühendislik yöntemiyle Facebook’un kaynak kodlarını inceledi. Paluzzi, platforma yakında sesli sohbet odaları oluşturma özelliğinin geleceğini aktardı. Bir de ekran görüntüsü paylaşan Paluzzi, özelliğin erken geliştirme aşamasında olduğunu ifade etti.

 

Facebook’un sesli sohbet özelliği, direkt olarak mobil uygulama içerisinden aktif edilme özelliğine sahip. Her odanın özel bağlantısı olacak ve bu bağlantıyı Messenger’da veya diğer gruplarda paylaşmak mümkün olacak. Ayrıca Facebook, oluşturduğumuz odayı haber kaynağında gönderi olarak duyurmamıza da imkân verecek. Böylelikle arkadaşlarımızı katılımcı olarak davet edebileceğiz. Ancak Facebook’un en fazla kaç katılımcıya izin vereceği şu an için bilinmiyor.

Facebook, uzaktan eğitim sürecinde yıldızı parlayan Zoom’a da rakip olmuştu. 50 kişiye kadar katılımcıyla beraber görüntülü sohbet odası oluşturma hakkı tanıyan platform, bu özelliğini Instagram ve WhatsApp ile de entegre etti.

Telegram’ın özelliği kullanımda

Popüler anlık mesajlaşma platformu Telegram da Clubhouse rüzgarına kapılan uygulamalardan. Şu anda uygulamada beta aşamasında olan sesli sohbet özelliği, kullanıcıların kişisel profilleriyle kanal oluşturmalarına imkân veriyor. Her kanal için özel olarak belirlenen davet linki sayesinde de, arkadaşlarınızı katılımcı olarak ekleyebiliyorsunuz.

telegram, clubhouse

Ayrıca uygulamada, kanaldaki sesinizi kaydedebilmenizi mümkün hale getiren bir özellik de bulunuyor. Bu sayede konuşmalarınızı dosya olarak paylaşabiliyorsunuz.

Telegram’ın v7.6 beta sürümünü yükleyerek sesli sohbet özelliği denenebiliyor. Önümüzdeki günlerde özelliğin bütün kullanıcılara açılması bekleniyor.

Davetiye sistemiyle çalışan Clubhouse, şu an için yalnızca iPhone’da kullanılabiliyor. Platformun Android uygulama desteği ise henüz yok. Dolayısıyla Facebook ve Telegram ikilisinden hangisi bu projeyi hayata geçirirse kazançlı çıkacak. Android’deki sesli sohbet özelliğini bekleyen kullanıcılar o uygulamaya yönelecek.

Sosyal medya devlerinin Clubhouse uygulamasından etkilenmesini nasıl değerlendiriyorsunuz. Bu akım sizce tutar mı? Görüşlerinizi yorumlarda yazabilirsiniz. 

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.