Google’dan sosyal mesafe için artırılmış gerçeklik uygulaması

Hepimiz, sosyal açıdan mesafeli olacağımız yeni bir hayata merhaba diyoruz. Bu konuda insanlara yardımcı olmak isteyen Google, sosyal mesafe kurallarına uymamızı sağlayacak Sodar adlı artırılmış gerçeklik uygulamasını hayata geçirdi.

Sodar temelde telefon ekranınızı kullanarak iki metre yarıçaplı mesafe halkaları oluşturmanızı sağlıyor. Bunun için telefon ekranı üzerinde görüntüler oluşturan uygulama şu anda sadece Android cihazlarda kullanılabiliyor. Google’ın sosyal mesafe teknolojisinden faydalanmak için telefonunuzdaki internet tarayıcısı üzerinden sodar.withgoogle.com adresine gitmeniz gerekiyor. Daha sonra ekranınızı zemine doğru tuttuğunuzda sosyal mesafe halkalarının oluştuğunu görüyorsunuz.

İki metrelik sosyal mesafe kuralı, bugün hala tartışılan bir konu. Dünya Sağlık Örgütü bu mesafenin güvenli olduğunu söylerken, çeşitli kurumlar ve ülkeler bu konuda farklı düşünüyor. Tartışmaya kapalı olan ise artık artık sosyal mesafe konusunda mazeretimizin olmadığı gerçeği. Kabul edelim, geldiğimiz noktada bu kuralı hayatlarımıza entegre edebilmek için çok sayıda faydalı ve pratik araca sahibiz.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.