Google’ın yıllardır yayıncılar tarafından kullanmaya zorladığı AMP eklentisinin artık sonu geliyor. Şirket, önümüzdeki hafta yeni bir güncelleme yayınlayacak.

Geçtiğimiz aylardan bu yana web sitelerini etkileyecek çeşitli algoritma güncellemeleri yapan Google, sayfa deneyim aracını piyasaya sürerek arama sonuçlarını iyileştirdi. Şu anda güncellemenin sonlarına doğru gelen şirket, sürpriz şekilde AMP sayfaları içinde harekete geçti.

Google Haberler, içeriği artık AMP olarak göstermeyecek

Son yıllarda Google, kullanıcılara daha iyi deneyim sunmak için yayıncıları AMP kullanmaları konusunda zorladı. Hemen hemen mobilde okunan tüm haberleri hızlıca göstermeye olanak tanıyan bu eklenti, görünüşe bakılırsa yakın zamanda hayatımızdan çıkacak.

Geçtiğimiz aylarda Google, arama sonuçları sırasında görüntülenen AMP simgesini kaldırmıştı. Şimdi ise şirket yayıncılara mail atarak yeni bir güncellemenin yolda olduğunu belirtti. Google’dan gelen mail şöyle:

“[Sayfa deneyimi] güncellemesinin bir parçası olarak, önümüzdeki haftalarda Google Haberler uygulaması web içeriği desteğini geliştirecek. Bununla beraber dünya çapındaki sitelerden artık AMP olmayan içerikler gösterilmeye başlayacak. Bunu etkinleştirmek için herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok.”

Google’ın gönderdiği mail, AMP sayfaların sonunun geldiğinin en iyi işaretçisi olabilir. Zira son aylarda bazı kaynaklar AMP sayfalarının artık kaldırılacağını öne sürerken, Google ise yaptığı güncellemeler ile tüm bu söylentileri doğruladı.

ABD’li şirket tarafından yapılan resmi açıklamaya göre Google Haberler uygulaması, artık bir içeriği AMP olmadan görüntüleyecek. Yani kullanıcılar Google Haberler ya da Keşfet üzerinden herhangi bir habere tıkladığında direkt olarak web sitesine yönlendirilecek. Bu güncelleme önümüzdeki haftalarda yapılan bir güncelleme ile piyasaya sürülecek.

Kaynak