Google, YouTube’dan ne kadar kazandığını açıkladı

Google’ın 1.65 milyar dolar karşılığında 2006 yılında YouTube’u satın almasının üzerinden 14 yıl geçti. Google YouTube hakkında başta reklam geliri olmak üzere bazı detayları kamuoyu ile paylaşmazken, yıllar sonra ilk açıklama geldi.

2019 yılının dördüncü çeyek finansal sonuçlarını kamuoyu ile paylaşan internet devi, ilk kez YouTube’dan ne kadar kazandığını açıkladı. Bu kapsamda 2019 yılında 15 milyardan fazla reklam geliri elde edildiği belirtilirken, bu rakamın finansal açıdan YouTube’un elini oldukça güçlendirdiği dile getiriliyor.

Google YouTube reklam gelirini ilk kez açıkladı

YouTube’da yayınlanan reklamlar, Google’ın ana şirketi olan Alphabet’in gelirinin yüzde 9’unu oluştururken, elde edilen gelir 2019 yılında yüzde 36 arttı. Bu Google tarafındaki yüzde 16’lık artış ile kıyaslandığında oldukça iyi seviyede.

Tabi Google elde ettiği reklam gelirini açıklamış olsa da, YouTube hakkında merak edilen birçok detayı gizli tutmaya devam ediyor. Örneğin, genel tabloda YouTube’un ne kadar karlı olduğuna dair bir açıklama yapılmıyor.

Bu nedenle YouTube’un güncel değeri bilinmezliğini koruyor. Premium hizmetine özel içeriklerden, dünyanın farklı noktalarına yayılmış olan binlerce sunucuya kadar ciddi bir masraf kalemi ortaya çıkıyor.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.