Google hakkında gündeme gelen yeni gelişmeler

Google hakkında yeni gelişmeler ortaya çıktı. Bu kapsamda Google Play Store’da Apple’ın App Store’u gibi yüzde 30’luk faturalandırma sistemi güncellemek istiyor. Google Alışveriş ise rekabet sorunlarıyla karşılaşıyor. Google Mesajlar içinse yeni bir özellik geliyor. İşte bugünün gelişmeleri:

Google hakkında yeni gelişmeler var

Google, çoğu uygulamanın uygulama içi satın alımlar için şirketin faturalandırma sistemini kullanma gerekliliğini vurgulayan güncellenmiş Play Store özelliklerini önümüzdeki haftaya kadar tanıtmayı planlıyor.

Google’ın, Google Play Store tarafından sunulan uygulamalarda yapılan ödemelerde yüzde 30 kesinti yapma politikası bulunuyordu. Bunun yanında Netflix ve Spotify dahil bazı geliştiriciler bu ödemeleri yapmaktan kaçınıyordu.

Google, yaptığı açıklamada Play Store politikalarını açıklığa kavuşturmak için her zaman geliştiricilerle birlikte çalıştığını söylüyor ve bu politikasına geliştiricilerin de uymasını istiyor.

Spotify podcast bildirimleri-00

Bu gereklilik yıllardır var olsa da, raporda Netflix, Spotify ve Tinder gibi bazı büyük geliştiricilerin, müşterilerin Play Store hesapları yerine doğrudan bir kredi kartıyla ödeme yapmalarını istiyor. Google’ın yüzde 30 komisyonunu atlamaya çalıştığını ortaya koyuyor.

Geliştiricilerin sırasıyla Play Store ve App Store’un komisyon politikalarını eleştirdiğini biliyoruz.

Google-hakkında-yeni-gelismeler-Google Alisveris-google-mesajlar-00

Google Alışveriş, rekabet sorunlarını çözememekle suçlanıyor. Yapılan yeni çalışma, arama motoru devinin rakiplerine perakende platformuna erişim sağlama hamlesinin değişmesine rağmen, çok az fark yarattığını söylüyor. 25 karşılaştırmalı alışveriş sitesi tarafından yaptırılan 10,5 milyar tıklamanın analizine göre, Google Alışveriş üzerinden trafiğin yüzde 1’inden çok daha azının şu anda Kelkoo ve Idealo gibi rakip karşılaştırmalı alışveriş sitelerine yönlendirildiği ortaya çıktı.

Hatırlayacağınız üzere Google Alışveriş özelliğinin reklamları 10 Ağustos itibarıyla Türkiye’de kapatılmıştı.

Google-hakkında-yeni-gelismeler-Google Alisveris-google-mesajlar-02

Google Mesajlar uygulamasının 7.6 sürümü, yeni bir özelliği ortaya çıkartıyor. Henüz kullanıcılara sunulmamış olsa da, Google Mesajlar, uygulamanın tek seferlik şifreleri tanıması ve 24 saat sonra bunları silme yeteneği üzerinde açıkça çalışıyor. Bu özellik sayesinde Google Mesajlar tek kullanımlık şifreleri otomatik olarak silebilecek.

Kaynak

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.