Google AssistantAndroid 12 ile yeni bir özellik kazandı. Hizmet, tıpkı iPhone‘un Siri‘si gibi Android’in güç düğmesine uzun basılarak çağrılabilme yeteneğine sahip oldu. Bununla birlikte özellik, telefonu sesle kapatma yeteneği de kazanıyor.

Android 12, yeni Material You dili de dahil olmak üzere işletim sistemine bir dizi görsel ve dokunsal değişiklik getiriyor. Halihazırda görülen değişikliklerden biri, telefonun güç düğmesine uzun basarak Google Assistant‘a erişim sağlayacak

Google Assistant birçok özelliğe benzer şekilde çalışacak

Yeni özellik telefonun güç seçeneğine uzun basıldığında ekranda beliren Google seçeneklerine benzer şekilde çalışacak. Bu tasarım, Pixel telefonlarını Samsung Galaxy serisi gibi cihazlarla aynı seviyeye getirmenin bir başka yolu olacak.

google-assistant-siri-ozelligine-kavusuyor

Öte yandan Google Arama uygulaması, yeni bir beta güncellemesi aldı ve Assistant‘ı kullanmanın yeni yolu için uygulama içi açıklayıcı ekledi. Açıklayıcıya göre, Android 12‘de telefonu kapatmak için iki farklı yol görünüyor.

İlki, güç menüsüne erişmek için güç ve ses seviyesini aynı anda açarak mümkün oluyor. Diğeriyse cihazı kapatmak için Google Assistant hizmetine ‘Kapat’ komutu vererek. Beta sürecinde özelliğin verilen komutla telefonu hemen kapatıp kapatmayacağı ya da etkileşim için Android güç menüsünü açıp açmayacağı net değil. Ayrıca özelliğin Android 12‘ye veya Google Pixel telefonlara özel olup olmayacağı belli değil.

Bununla birlikte Google, söz konusu test programını gönüllü olarak kullanmak isteyenlere sunuyor. Siz de bu test sürümünü denemek istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Kaynak