Facebook’tan çocuklara özel koronavirüs önlemi

FDA tarafından yayımlanan raporun ardından Facebook, çocuklar için koronavirüs ile ilgili yanlış bilgilendirmelere el atacağını duyurdu.

Geçtiğimiz günlerde yaptığı etkinlikte yeni firması olan Meta’yı tanıtan Facebook, köklü bir değişim ile kullanıcıların karşısına çıktı. Özellikle çocukların koronavirüs konusunda yanlış bilgilendirmeye maruz kalmaması için Facebook tarafından çalışma başlatacağı açıklandı.

Metaverse adını verdiği sanal dünyayı tanıtan Facebook, kullanıcıların yeni bir internet deneyimi yaşayacağının altını çizdi. Bununla beraber koronavirüs konusunda oldukça katı kurallara sahip olan şirket, kullanıcıları koruyacak yeni önlemler ile karşımıza çıkacak.

Facebook, çocukları koronavirüs ile ilgili yanlış bilgiden koruyacak

2020 yılında dünyayı derinden etkileyen koronavirüsün etkileri halen sürüyor. Birçok ülkede alınan geniş önlemler sonrasında ortaya çıkan aşılar, her ne kadar yayılımı yavaşlatsa da henüz tam anlamıyla çözüm sunmuyor.

Alınan önlemlere rağmen artan koronavirüs vakalarının en büyük sebeplerinden biri olan aşı karşıtlığı, tüm dünyada hızla yayılmaya devam ediyor. Yanlış bilgilendirme içeren açıklamaları önlemek için çalışma yürüten sosyal medya platformları, çocukların yanlış bilgilendirmeden etkilenmemesi için konuyu titizlikle ele alacaklarını belirtti.

Facebook, çocukların koronavirüs konusunda yanlış bilgilendirme maruz kalmaması için çalışma başlattığını açıkladı.

FDA(Birleşik Devletler Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından yayımlanan raporda 5 ile 11 yaş arası çocuklara Pfizer aşısı için acil kullanım yetkisi verildiği açıklandı. Yayımlanan raporun ardından Facebook, kullanıcıların haber akışlarında çocuklar için koronavirüs aşılarının çocuklar için de onaylandığını ve çocukların nasıl aşı olabileceklerini açıklayan metin yayınlayacak.

Facebook’un siteden kaldıracağı COVID hakkında yanlış bilgilendirme listesine aşıların denenmemiş, güvenli olmadığı veya çocuklar için etkisiz olduğuna dair yanlış iddialar eklendi.

Facebook, her ne kadar yanlış bilgilendirme konusunda katı kurallar oluşturacağını açıklasa da dünya basını halen sızdırılan belgeler konusunda endişe duyuyor. Frances Haugen tarafından ortaya çıkarılan belgelere göre şirket, özellikle gençlere ve çocuklara verdiği psikolojik tahribatın ortaya çıkmaması için çalışma yürütmüş.

Bazı analistler, şirketin bugüne kadar çocukların yanlış bilgilendirilmemesi için özel bir çalışma yürütmediğinin altını çizdi. Bir yıldan fazladır pandemi sürecinde olduğumuz göz önünde bulundurulduğunda birçok kullanıcı, firmanın yaptığı açıklamayı göz boyama olarak nitelendiriyor.

Kaynak: Shiftdelete.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.