Teknoloji şirketleri Facebook ve Google denizaltı internet kablo sistemini geliştirmek için bir araya geldi. Çalışma kapsamında Asya-Pasifik bölgesindeki ağ kapasitesinin artırılması hedefleniyor. İki büyük şirket çalışmanın tamamlanacağı zaman hakkında bir tarih verdi. Bununla birlikte hizmete girdikten sonraki hız kapasitesi de şirketler tarafından belirtildi.

6 ülkeye Apricot kablo ağı bağlanacak

Facebook ve GoogleAsya-Pasifik (APAC) bölgesinde ağ esnekliği ve kapasitesini artırmak amacıyla bir çalışma içerisine girişmişti. İki şirket bölgedeki denizaltı internet kablo ağını farklı bölgelere taşımak için çalışmalarını sürdürüyor. Çalışma tamamlandığında 12.000 km‘lik Apricot kablo ağıJaponyaTayvanGuamEndonezyaFilipinler ve Singapur‘a bağlanacak.

Böylece bölgedeki her geçen gün artan veri talebinin karşılanması hedefleniyor. Bunun dışında iki büyük şirket yeni denizaltı web kablosunun 2024 yılına kadar hazırlanacağını ve hizmete girdiğinde başlangıçtaki kapasitesinin 190Tb/s civarında olacağını açıkladı.

Facebook ve Google, denizaltı kablosuz ağı için bir araya geldi

Google‘ın bir blog gönderisinde Apricot‘un ABDSingapurGuam ve Endonezya‘yı birbirine bağlayacak Echo kablo sistemini de güçlendireceği açıklanıyor. Bu konu hakkında yine Google; “Echo ve Apricot kabloları, Güney Asya‘dan geçen rotalar dahil olmak üzere Asya’ya giriş-çıkışta birden fazla yolla fayda sağlarken, Google Cloud ve dijital hizmetler için de daha yüksek düzeyde esneklik sağlayacak tamamlayıcı denizaltı sistemleridir.” açıklamasında bulundu.

Çalışma, Facebook ve Google’ın ilk işbirliği değil

Bu işbirliği Google ve Facebook arasında bir ilk değil. İki büyük şirket daha önce yine denizaltı kablo sisteminde birlikte çalışmıştı. Bunlardan en ünlüsü Pasifik Hafif Kablo Ağı olmuştu. Ancak sistem ABD ve Çin arasındaki gerilimlerden dolayı küçülmeye gitti.

Facebook’ta ofise dönüş Ocak 2022’de gerçekleşecek

Facebook bir süre önce çalışanlarının Eylül ayında ofise döneceklerini açıklamıştı. Bunun üzerinden bir süre geçtikten sonra şirket bir erteleme kararı aldıklarını duyurdu. Böylece çalışanların ofise gelme tarihi 2022 yılının Ocak ayına ertelendi. Şirket, attığı bu adıma Covid-19‘un Delta varyantının sebep olduğunu belirtti.

Facebook çalışanların sağlığını dikkate alarak uzaktan çalışma modeli için çalışmalarını sürdürüyor. Görünüşe göre şirket artan vakalardan ve yeni Delta varyantından endişe duyuyor. Aşılama tüm dünyada devam etse de vaka sayıları pek iyi güvence vermiyor.

Kaynak