Facebook Haberler sekmesinin ilk durağı İngiltere

Bildiğiniz gibi Facebook bir süre önce haberler için adım atmıştı. İlk olarak ABD tekelinde başlatılan bu özellik başka ülkelere de taşınmaya başladı. Facebook Haberler sekmesi için ABD’den sonraki durak İngiltere oluyor. Özellik bazı yayıncıların içeriklerini dahil etmeleri için yapılan ödemelere de ev sahipliği yapıyor.

Facebook Haberler sekmesi İngiltere’de

Yanlış haberlerin yayılmasına yönelik atılan adımda Facebook kendi bünyesinde haberleri listeliyor. Günün en çok okunan haberlerinden seçilmiş bir seçkinin yanı sıra ilgi alanlarınıza göre uyarlanmış haberlere de yer veriliyor.

Bu sekme normalde sadece ABD’deki kullanıcılara açılmıştı. Şimdi ise İngiltere’de de karşımıza çıkan özellik, ilerleyen süreçte daha fazla ülke ve bölgeye genişleyecek gibi duruyor.

Bu sekmeye Facebook uygulamasına giriş yapıldığında haberler olarak hazırlanmış sekmenin altında sıralanan haber kaynaklarını gösteriyor.

Koronavirüs haberlerinin yanında, bilim ve teknoloji, yerel, eğlence, sağlık ve spor dahil olmak üzere çeşitli konular için bölümler bulunuyor. Temelde mobil haber uygulamaları gibi bir işlev gören özellik, kullanıcıların elinin altında bir haber kaynağı olması için geliştirilmişti. Facebook ayrıca burada yer alacak haberler için haber kuruluşlarına ödeme yapıyor.

Facebook Haberler sekmesi-00

İlk etapta Channel 4 News, Daily Mail Group, Financial Times, Sky News, Telegraph Medya Grubu ve DC Thomson gibi kuruluşların haberlerine kaynakta yer veriyordu. Şimdi ise The Guardian ve The Economist gibi medya kuruluşlarına da yer veriyor.

Facebook bu hamlesini ‘haberlere yönelik bir dizi uluslararası bir yatırım‘ olarak tanımlıyor.

Facebook’un haberler sekmesi ilerleyen günlerde görüşmelerin tamamlanmasıyla birlikte Fransa, Almanya, Brezilya ve Hindistan için de kullanılabilecek.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.