Facebook Domain Doğrulama Nasıl Yapılır?

Facebook Domain Doğrulaması; web sitesi alan adınızın üçüncü kişiler tarafından kötüye kullanılmasını engelleyebilmek için önerilmektedir. Aynı zamanda paylaşmış olduğunuz içerikleriniz ve bağlantılarınız üzerindeki düzenleme izinlerini yönetmenizi de sağlamaktadır.

 

iOS14 güncellemesinin hayatımıza girmesi ile beraber; kullanıcılarının verilerini toplamak isteyen reklam verenler için de zorunlu hale gelmiştir.  iOS14 kullanıcıları için; Toplu Olay Ölçümüne olaylarınızı eklemeniz gerekmektedir. Bu yüzden de markalar için domain doğrulama zorunlu hale gelmektedir.

 

Doğrulama için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 

  • Facebook Business Manager hesabınıza giriş yapınız. Sol tarafta bulunan açılır hamburger menüye tıklayın. Açılan sayfada bulunan iletme ayarlarına tıklayın.

 

fb_10

 

  • Açılan sayfada Marka Emniyeti menüsünün altındaki domainleri seçin.

 

fb_11

 

  • Ardından yukarıda ekle butonunun olduğu yerden, doğrulamak istediğiniz domaininizi giriniz. Eğer web sitenize ait subdomain var ise; sadece domain adınızı yazınız. Örneğin; “digitalhouse.com.tr” domain adresidir. “blog.digitalhouse.com.tr” ise sub domaindir. Bu tür web sitesine sahipseniz sadece domain adınızı yazınız.

 

fb_12

 

  • Domaininizi doğrulamak için 3 farklı yöntem bulunmaktadır.

 

fb_13

 

  • İçlerinde en hızlı yöntem meta verification ile doğrulama yapmanız. Meta-tag Verification yönteminde, Facebook’un ürettiği “<meta name=” ile başlayan kodu, sitenizin ana sayfasındaki <head></head> etiketleri arasında koymanız yeterli olacaktır. Ekledikten sonra ise “Verify” (Doğrula) butonuna basarak domain doğrulama işlemini bitirmiş olacaksınız.

 

  • HTML doğrulama yönteminde; Facebook’un ürettiği HTML verification file dosyasını indirin. İndirdikten sonra bu dosyada değişiklik yapmayın. Bu kodu web sitesini yapan kişiye iletin. İlgili kişi web sitemizin bulunduğu sunucudan Cpanele giriş yapacak. Burada dosyalar kısmında dosya yöneticisine girecek. Açılan alanda domaininiz.com domainini bulacak Ona tıkladığında açılan yerde gönderdiğiniz kodu ekleyecek ve yükleyecek. Ekledikten sonra ise “Verify” (Doğrula) butonuna basarak domain doğrulama işlemini bitirmiş olacaksınız.

 

  • DNS doğrulamasında ise, Domain kayıt sağlayıcısına gidin, hesabınıza giriş yapın ve DNS kayıtları kısmını bulunuz. Facebook’un ürettiği TXT kaydını DNS yapılandırmanıza eklemek için talimatları takip edin. Kaydın sunucularınızda güncellendiğini onaylamak için bir DNS TXT arama aracı kullanınız. Ekledikten sonra ise “Verify” (Doğrula) butonuna basarak domain doğrulama işlemini bitirmiş olacaksınız.

atike_tokat

Atike Tokat Çetin | Performance Marketing Team Lead

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.