Android kullanıcılarının yüzde 70’e varan kullanım oranıyla en popüler tarayıcısı olan Chrome, bilgisayar pazarının da yüzde 50’sine hakim. Bu sebeple Google cephesi, sık sık kullanıcı deneyimini geliştirme amacıyla yeni güncellemelerini ve özelliklerini paylaşıyor. Gelen son bilgilere göreyse şirket, Android cephesi için yeni bir iyileştirme paketi hazırlıyor. İşte detaylar…

Chrome, hatalı sekme kapatmalarının önüne geçiyor

Tarayıcı kullanımında yoğunlaşan 2 farklı insan gurubu olduğu biliniyor. Siz de ya tüm sekmelerini açık bırakan grup içerisindesinizdir, ya da işi bittiği zaman hepsini kapatmak isteyenlerin arasındasınızdır. İkinci topluluktaysanız kafanız nispeten daha rahat olabilir.

Fakat birinci gruptaki kişiler geçmişe yönelik tüm sekmelerini elinin altında tutmak isteyebiliyor. Dolayısıyla bir sayfayı kapatmak isterken kazara tüm sekmeleri ortadan kaldırmak biraz can sıkıcı olabilir. Tabii burada kastımız 2-3 sekme değil. Bazı insanlar aynı anda 10-15 sekme içerisinde sevdikleri ya da işleri için önemli bilgilerini sakladıkları sayfaları saklayabiliyor.

Ortaya çıkan son bilgilere göre Google, Android için Chrome 100’ün Canary kanal sürümünün, tüm sekmeleri aynı anda kapatmaya çalıştığınızda onay isteyen bir ayar bayrağı (tüm sekmeleri kapat kalıcı iletişim kutusu) ekleyerek bu problemi çözmek istiyor.

Masaüstündeki Chrome, bir pencere içerisindeki tüm sekmeleri kapatmanıza olanak sağlıyor. Fakat tüm pencereleri kapatarak sekmelerinizin tamamını silmek genel olarak daha zordur. Hatta size, bununla ilgili bir uyarı penceresi de sunabilir.

Tabii Google cephesinin Chrome için sunduğu Canary sürümleri genelde kararsız oluyor. Bu yüzden özelliği kullanmak için beta sürümünü ya da kararlı versiyonu beklemek daha mantıklı olacaktır. Fakat bunun da henüz tarihi paylaşılmadı.

Kaynak