TikTok’un üst kuruluşu olan ByteDance, popüler video paylaşım uygulamasını yapay zekasını diğer müşterilerine satmaya başladı. Şirket gelişme için BytePlus adında yeni bir bölüm başlattı.

Financial Times’ın haberine göre, TikTok’un üst şirketi olan Pekin merkezli ByteDance, sosyal medya uygulamasının yapay zekasını diğer şirketlere satmaya başladı. Yapay zekanın satıldığı şirketlerin arasında, ABD’li moda uygulaması Goat, Singapur’lu seyahat sitesi WeGo, Endonezya alışveriş uygulaması Chilibeli ve Hindistan merkezli sosyal oyun platformu GamesApp yer alıyor.

BytePlus birçok özelliği müşterilere sunacak

TikTok’un öneri algoritması, şirketin kendini popüler yaptığı özelliklerden birisi. Şirket geçen yol bir blog yazısında ForYou beslemesinin belirli bir kullanıcıya hangi videoların verileceğini nasıl belirlediğini açıkladı. Öneriler, hangi videoların beğenildiğiyle, yorum paylaşılmasıyla ya da oluşturulan kullanıcı etkileşimleriyle gerçekleşiyor. Ayrıca altyazılar, etiketler, cihaz bilgileri, dil tercihleri ve konum ayarları da etkenler arasında yer alıyor.

byteplus-tiktokun-yapay-zekasini-musterilere-satacak

Financial Times, BytePlus için müşterilere öneri algoritmasına erişme ve bunu uygulamaları ve müşterileri için kişileştirme şansı vereceğini iddia etti. BytePlus, web sitesine göre otomatik konuşma ve metin çevirisi ile gerçek zamanlı video efektlerinin yanı sıra veri analiz araçları da sunacak.

Bir buçuk yıllık zaman diliminde ByteDance ve TikTok, eski ABD Başkanı Trump’ın Çin tabanlı uygulamaları engellemeye çalışan bir dizi yönetici emriyle hedef alınan şirketler arasındaydı. Yeni Başkan Biden ise, yasakları kaldıran bir yürütme emrini Haziran ayında imzaladı. Öte yandan geçmiş yönetimin baskısına rağmen TikTok, 2020’de aylık 100 milyon kullanıcıya sahip oldu.