Birdwatch pilotları, artık takma isim kullanabilecek

 

İnternet, birçok bilginin kaynağı olup bizi aydınlatabildiği gibi, yanıltıcı bilgiler de içeriyor. Bu da bizlerin yanlış direktif almasına sebep oluyor. Twitter, bu yılın başlarında Birdwatch isimli bir projenin pilot aşamasını başlattı. Bu proje ile, yalan haberlerin ve yanıltıcı tweet’lerin önüne geçmek amaçlanıyor.

Şimdi ise üzerinde çalışılan proje hakkında bazı gelişmeler mevcut. Twitter, Birdwatch moderasyon programına katkıda bulunan kişiler için takma isim kullanma imkanı sunarak onlara bazı avantajlar sağlama kararı aldı. İşte ayrıntılar…

Birdwatch için farklı bir profil oluşturma imkanı

Halka açık bir veri tabanına sahip olacak Birdwatch, TSV dosyalarında indirilebiliyor. Açık olarak yayınlanan sistem, uzmanlar, araştırmacılar ve halk tarafından Birdwatch’ın denetlenmesine olanak tanıyor. Twitter, yılın başında tüm kullanıcılarını bu projeye davet etmişti.

 

 

Şimdi ise, bu alanda katkı sağlayanlara takma isim seçeneği sunmak isteyen Twitter, konu hakkında bir blog yazısı paylaştı. Pazartesi günü paylaşılan gönderide, başkalarının tweet’lerine bıraktıkları notlarda kendi kullanıcı adlarını kullanmak zorunda kalmayacaklarını duyurdu.

Birdwatch’a yazılan notları okuyanlar notun yazarına değil, içeriğine odaklanacak. Şirket, bu yöntemin ön yargıları azaltacağını umduğunu söyledi. Böylece insanlar, siteye yazılan notlara taraflı bakmak yerine anonimliğin verdiği objektiflikle yaklaşabilecek.

Moderasyon ekibine katılmak için gereken şartlar neler?

Ocak ayında başlatılan pilot uygulamasında, katılımcılar birbirlerinin notlarını da değerlendirebiliyor. Yani yazılan notlar, Twitter uygulamasında gözükmese de, halka açık Birdwatch sitesinde herkes tarafından görüntülenebiliyor.

 

 

Projenin pilot programına başvuranlara koşulan şartlar, yapacakları eleştirilerde ve yazacakları notlarda iyi niyetli olmaları ve aynı fikirde olmayanlara bile yardımcı olmaya söz vermeleri olarak belirtildi. Bu moderasyon ekibinde bulunacakların gerçekten yardım etmeyi amaçlayan insanlar olması isteniyor.

Sizler Birdwatch projesi hakkında neler düşünüyorsunuz? Yanıltıcı tweet’lerin önüne geçebilir mi? Fikirlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.