Apple Haritalar, meşguliyet durumunu gösterecek

Apple’ın, kullanıcılara belirli bir işletmenin ne kadar meşgul olduğunu ziyaret etmeden önce göstermek için yeni bir özellik üzerinde çalıştığı tespit edildi. Tespit edilen özelliğe göre Apple Haritalar, anonim konum verilerine dayanarak özelliği kullanıcılar ile buluşturacak.

İlk olarak Reddit‘te bir kullanıcı tarafından tespit edilen özellik, bir yerin ne kadar meşgul olduğuna dair ayrıntılara toplamak için konum verilerini kullanacak. Ayrıca Apple’ın bu özelliği açıklamak için Ayarlar uygulamasının Konum Servisleri bölümündeki Gizlilik menüsünü güncellediği belirtiliyor.

Apple Haritalar verileri anonim olarak toplanacak

Yukarıda belirttiğimiz gibi Apple gizliliği koruyan özelliğin ilgi alanı açık ve meşgulse, “kullanıcılara haber vermek” için anonim konum verilerini kullanacağını belirtiyor. Apple Haritalar, bir işletme noktasının yakınındayken ilgili verileri toplayacak. Ayrıca bu özelliğin Apple Haritalar verilerine mi yoksa üçüncü taraf uygulamalara mı dayandırılacağının henüz belli olmadığını aktaralım.

Apple’dan konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle:

“Yönlendirme ve Trafik: Siz geçiş halindeyken (örneğin, yürürken veya araba kullanırken), iPhone’unuz düzenli aralıklarla GPS verilerini, seyahat hızı ve barometrik basınç bilgilerini anonim ve şifrelenmiş bir biçimde Apple’a gönderecek. Daha sonra bu bilgiler kitle kaynaklı karayolu trafiği ve atmosferik düzeltme veritabanları ile eşleşecek. Ek olarak, bir ilgi çekici noktanın yakınında (örneğin bir işletme veya park) bir uygulama açtığınızda, iPhone’unuz konum verilerini anonim ve şifreli bir biçimde Apple’a gönderecek ve Apple bu verileri bir araya getirerek kullanıcıların önemli noktasının açık olup olmadığını bilmesini sağlayacak.”

Apple Haritalar

Apple’ın gerçek zamanlı kitle verileri özelliğini Apple Haritalar için ne zaman sunmayı planladığı belli değil. Ancak iOS 14.5‘in mevcut beta sürümünde özellik şimdilik mevcut değil. Özelliğin gelecekteki bir beta sürümüne eklenmiş olabileceği düşünülüyor. Apple’ın bunu daha sonraki bir sürüm için saklıyor olabileceği de tahminler arasında. 

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.