Android kullanıcılarının heyecanla beklediği Android 13 için, henüz bir beta bile yayınlanmadı. Ancak geliştiriciler için sunulan Developer Preview sürümleri mevcut. Bu sürümler sayesinde bazı özelliklerin nasıl çalıştığını erkenden görebiliyoruz. Bu sürümlere bir özellik daha eklendi ve gizlilik ile güvenlik tercihlerimizi tek bir alanda toplayarak işleri epey kolaylaştırıyor.

Gizlilik, son zamanlarda telefonumuzdan en büyük beklentimiz oldu. Büyük ya da küçük, servislerinden faydalandığımız şirketlerin verilerimizi nasıl işlediğiyle yüzleşmek herkeste gizlilik endişesini doğurdu. Apple, iOS 14 ile gizliliğimiz hakkında bize daha şeffaf raporlar sunmaya başlamıştı. Şimdi Android’in sırası gibi görünüyor.

Android 13, gizlilik ve güvenlik seçeneklerini bir araya getiriyor

Bugüne kadar Android’de gizlilik ve güvenlik sayfaları ayrı haldeydi. Android 13’te ise artık bu iki ayar birleştirilip tek sayfa haline getirilmiş. Eskiye göre daha kapsamlı seçeneklerin sunulduğu sayfa, konum bilgilerimizden erişilebilirlik seçeneklerine kadar her şeyi toplamış. Bu özelliğin mevcut olduğu sürümden ilk ekran görüntüsü şu şekilde:

Android 13 gizlilik ve güvenlik s
Android 13 gizlilik ve güvenlik seçenekleri

Bu sayfadaki diğer özelliklerden biri de kısa bir güvenlik gözetimi yapabilmesi. Sayfanın en üst kısmındaki taramayı çalıştırdığınızda sistem, göz atmanızı gerektirebilecek durumları sizin için listeliyor. Böylece verilerinizin nerelerde işlendiğini hatırlayıp gerekirse müdahale edebiliyorsunuz. Buna benzer bir özellik MIUI ve OneUI gibi üçüncü parti arayüzlerde zaten mevcuttu. Nihayet saf Android’in bu desteği kazanması geç ama iyi oldu.

Android 13 için ilk beta sürümü, gelecek ay gerçekleşeceği duyurulan Google I/O etkinliği ile çıkacak. Bu sürümü, Developer Preview’a kıyasla çok daha fazla kişi indirebilecek. Eğer bir Google Pixel cihazınız varsa siz de betaya katılıp değişiklikleri erken deneyenlerden olabilirsiniz. Ancak başka bir markanın cihazını kullanıyorsanız Android 13 size biraz geç gelecek.

Kaynak